Morsowanie- dlaczego warto zaprzyjaźnić się z zimnem.

 Morsowanie czyli zanurzenie całego ciała w ZIMNEJ wodzie w ZIMIE osobom wrażliwym na chłód może wydawać się szaloną i niedorzeczną propozycją. Nawet jeśli ostatnio jest to niesamowicie modne w social mediach. Nie zdziwi mnie, jeśli Wasza reakcja w tym momencie, to coś w stylu: Czyś ty, Podręczna do reszty oszalała? Zrób sobie ciepłą herbatkę i wracaj pod kocyk! Instagramowe morsy, też mi szpanerzy. 



Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Morsować może praktycznie każdy- zalecana minimalna granica wieku to 3 lata. Jedyne przeciwwskazania to zidagnozowana niewydolność krążenia oraz choroby przewlekłe czy borelioza. Kolejny warunek to bycie zdrowym- żadnych przeziębień, wybranie bezpiecznego miejsca oraz przeczytanie instrukcji jak morsować prawidłowo. Jak zacząć bezpieczne morsowanie?


Przede wszystkim z głową. Nadrzędną zasada jest bezpieczeństwo, rozsądek i umiar. Na początek warto dołączyć do lokalnej grupy morsów, którzy chętnie podzielą się doświadczeniem, a poza tym w grupie raźniej. Podobnie jak w przypadku wycieczek w góry- obecność drugiej osoby, może okazać się bezcenna i nie zaleca się samotnego morsowania osobom niedoświadczonym.

Są dwie szkoły wejścia do wody i początkujący powinni ZAWSZE zaczynać od wejścia ze stabilnego brzegu. Skok do wody zarezerwowany jest dla zawodników wprawionych w boju, którzy są w stanie realistycznie ocenić swoje możliwości aby morsowanie nie skończyło się utopieniem w wyniku szoku termicznego. Instrukcja krok po kroku:

  1. Rozgrzewka- morsowanie to sport ekstremalny, nie tylko dla osób ciepłolubnych, a w każdej dyscyplinie sportowej jest niezbędna. Najlepiej około 20 minut ćwiczeń typu trucht, pajacyki czy inne ćwiczenia aerobowe. Nie zaleca się łączyć treningu typowo biegowego z morsowaniem. Pamiętajmy, że ekspozycja to duży wysiłek dla organizmu.

  2. Szybkie rozebranie się- chociaż po rozgrzewce będzie nam przyjemnie ciepło, należy się śpieszyć, aby nie wychłodzić się jeszcze przed wejściem do wody. Zaczynamy od dołu, gdyż górne partie ciała szybciej tracą ciepło. Najlepiej mieć ręcznik/coś na czym możemy bezpiecznie stanąć boso, a ubrania odłożyć po kolei obok ręcznika- po wyjściu z wody ułatwi to sprawę. Sprytnym pomysłem jest ubranie luźnych ubrań, czyli takich, których nie mamy problemu szybko założyć po wyjściu spod prysznica. Panie mogą zapomnieć o obcisłych legginsach albo rajtkach.

  3. Stopniowo wchodzimy do wody z brzegu. Na początku można unieść ręce do góry, a potem położyć je na tafli wody, jednak pamiętajmy, że moczymy całe ciało po samą szyję. Moczenie głowy zostawiamy zaawansowanym. W wodzie przebywamy krótko i dobrze mieć ze sobą zegarek, aby kontrolować czas. Na początek zaleca się około minutę kąpieli. Bezpieczny czas kąpieli można oszacować, stosując zasadę Ile stopni ma woda tyle mogę w niej przebywać. Czyli w przypadku wody o temperaturze między 0 a 1 stopnia Celsjusza będzie to minuta, w przypadku wody o temperaturze 2 stopni maksymalnie 2 minuty.

  4. Wychodzimy i natychmiast się ubieramy. Paradoksalnie po wyjściu z wody może nam się wydawać, że jest nam ciepło, ale mimo to należy wytrzeć się i szybko ubrać, gdyż jest to krótkotrwałe i bardzo zwodnicze uczucie.

  5. Dobrze jest napić się ciepłej herbaty, jeszcze lepiej zrobić to w samochodzie oraz mieć na wszelki wypadek ogrzewacze chemiczne, które bez wysiłku aktywujemy powietrzem otwierając saszetkę czy odginając blaszkę (ogrzewacze żelowe wielokrotnego użytku). W ten sposób pomożemy dłoniom i stopom, które na początku mogą powodować największy dyskomfort w związku z morsowaniem.

Dlaczego warto? (NAPRAWDĘ WARTO) Morsowanie niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych, w tym:

  • hartowanie organizmu- poprawienie zdolności termoregulacji

  • zahamowanie stanów zapalnych w organizmie

  • redukuje produkcje tkanki wisceralnej (brzusznej)

  • poprawia wygląd skóry

  • rzadsze przeziębienia w ciągu roku

  • poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego

  • ogólna poprawa samopoczucia

  • wydzielanie endorfin w wyniku dobrej zabawy ;)

Zalecany ekwipunek morsa:

  • ciepłe, luźne ubrania które szybko zdejmiemy i założymy po wyjściu z wody

  • Ręcznik do wytarcia oraz do stanięcia boso (może być mała karimata)

  • czapka i rękawiczki

  • ogrzewacze chemiczne do dłoni i stóp

  • ciepła herbata

  • samochód (zalecany by dostać się nad wybrany akwen, dodatkowo możliwość schronienia i włączenia ogrzewania)

A czy wy już pochwaliliście się w social mediach, że morsujecie? ;)
Redaktor Podręczna


Komentarze