Hania Sywula, szerzej znana jako Hania Es, prowadzi kanał psychologiczny na YouTube. Wcześniej pisała bloga. Szerzy wiedzę psychologiczną, uwrażliwia na takie tematy, jak depresja, samobójstwa, samookaleczenia, itd. Końcem 2020 roku wydała książkę „W głowie się poprzewracało”.
„W głowie się poprzewracało” rozpoczynamy od rozdziału „Dlaczego napisałam tę książkę?”. Te kilka stron jest o tym, jak uczymy się w szkole o budowie pantofelka zamiast o tym, co się dzieje w tej naszej głowie. Jak na hasło „psychiatra”, „psychoterapia” albo „depresja” ludzie machają ręką i mówią „nie przesadzaj”. Jak i o tym, że Hania chciałaby, żeby zdrowie psychiczne przestało być tematem tabu i, żeby wizyta u psychologa była tak samo „normalna” jak wizyta u dentysty. Też bym tego chciała…
Cała książka jest napisana w przystępny sposób. Nie ma tu napuszonego „fą, fą, fą” ani epatowania wiedzą specjalistyczną, ale nie jest to też mówienie do debila. Hania, oprócz tłumaczenia, dlaczego ważne jest – na przykład – nazywanie i radzenie sobie z emocjami, nawiązuje często do swojego życia. Do tego, jak zdiagnozowano u niej depresję, jak się czuła, kiedy po raz pierwszy usłyszała o ćwiczeniach terapeutycznych, itd. Czytelnik ma przez to poczucie, że „Ej, ta dziewczyna wie, o czym pisze! Może to faktycznie ma sens? Spróbuję, może mi to pomoże!”. Dzięki temu nie dostajemy „suchej wiedzy”, tylko coś, co jest ściśle związane z rzeczywistością i – prawdopodobnie – działa.
Po każdym rozdziale jest krótkie podsumowanie najważniejszych informacji oraz wspomniane wyżej ćwiczenia – w końcu wiedzę warto wdrażać w życie, nie? Ćwiczenia są sformułowane konkretnie i zwięźle, niektóre zawierają ilustracje – dzięki temu od razu wiadomo, jak wykonać dane zadanie i czemu ono w ogóle ma służyć.
Mimo iż uważam, że wiedza psychologiczna powinna być wdrażana już na etapie przedszkola, to nie lubię, kiedy ktoś zwraca się do mnie jak do dziecka. Natomiast Hania sprawnie przekazuje wiedzę na temat emocji, terapii poznawczo-behawioralnej, zniekształceń poznawczych, myśli automatycznych, terapii ACT, PTSD, piramidy Maslowa lub uczenia się asertywności, nie wywołując przy tym poczucia, że jest się umysłową amebą. Bardzo dużo można z jej książki wynieść – i, co równie ważne, jest to wiedza praktyczna. Każdy z nas zetknął się ze swoim wewnętrznym krytykiem, zniekształceniami poznawczymi czy myślami automatycznymi, więc świadomość, czym one są i jak sobie z nimi radzić, jest na wagę złota!
Dodatkowo, każdy rozdział jest opatrzony bibliografią – spisem źródeł zarówno po polsku, jak i po angielsku. Myślę, że to może być przydatne osobom, które interesują się psychologią albo chciałyby dowiedzieć się więcej o zdrowiu psychicznym.
Ogółem - uważam, że „W głowie się poprzewracało” to wartościowa i warta przeczytania pozycja – niezależnie od tego, czy jaracie się psychologią, czy nie!
Agnieszka Szachowska
Zapiszę ją sobie na listę książek do przeczytania 😁
OdpowiedzUsuńMiłej lektury :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuń