Jak walczyć z hejtem i czym jest wysoka wrażliwość? Wywiad z psychoterapeutką Amandą Staniszewską-Celer

Amanda Staniszewska-Celer jest psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Na swoim profilu na Instagramie (@swiat_psychologa) dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Miałam okazję zadać Pani Amandzie kilka pytań o hejt i wysoką wrażliwość. Zapraszam!

fot. materiały prasowe

Porozmawiajmy o hejcie. Skąd on się bierze?

Hejt bierze się z potrzeby atakowania innych. Czasem misją hejtera może być wymierzenie sprawiedliwości osobom, które wg hejtera w jakiś sposób naruszają dobra moralne lub szkodzą społeczeństwu, a więc w ich mniemaniu zasługują na karę.

Jak się bronić przed hejterem? Możemy gdzieś zgłosić takie zachowanie?

Najlepiej jest to ignorować. Dlaczego? Ponieważ u hejtera w momencie krytykowania drugiej osoby uruchamia się tzw. układ nagrody. Jeśli wdajemy się w dyskusje i pozwalamy na dalszy hejt, nie robimy nic innego jak tylko dajemy mu jeszcze większą nagrodę. Ignorowanie to największa kara dla hejtera. Oczywiście, jeśli to przekracza nasze granice, możemy takie przypadki zgłaszać na policję. Hejter nie jest bezkarny.

Jakie są – oprócz tego, że ktoś sprawił nam przykrość – skutki hejtu?

Skutki mogą być bardzo różne. Od spadku poczucia własnej wartości, nadmiernego stresu, po smutek i depresję.

A jak radzić sobie z negatywnymi skutkami hejtu?

Przede wszystkim, jeśli możemy, to w pierwszej kolejności próbujmy odciąć się od negatywnego źródła. Następnie, jeśli widzimy spadek poczucia własnej wartości, czy nadmierny smutek, warto wybrać się do specjalisty który pomoże nad tym popracować.

 A co to znaczy, że ktoś jest wysoko wrażliwy?

To znaczy, ze ktoś silniej przeżywa emocje. Silniej odczuwa też rożnego rodzaju bodźce takie jak dźwięki, zapachy. Osoby WWO często dłużej też analizują różne sytuacje, dłużej podejmują decyzje.

W jaki sposób diagnozuje się taką osobę? Kto może stwierdzić, że dana osoba jest WW?

Osoba wysoko wrażliwa to taka, która posiada cechę temperamentu o nazwie wrażliwość przetwarzania sensorycznego. Cecha ta jest dziedziczna. Psycholog/ psychoterapeuta na podstawie wywiadu może zauważyć istnienie takiej cechy u pacjenta. Pamiętajmy, że wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem psychicznym.

 Czy wysoka wrażliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie? Co w takiej sytuacji należy zrobić – jak sobie radzić?

Może - jak najbardziej. Co bardzo ważne, jeśli mamy nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, jeśli płaczemy, aby w ten sposób odreagować emocje, to warto popracować w pierwszej kolejności nad tym, aby to zaakceptować. W późniejszym etapie należałoby się skupić na strategiach radzenia sobie, aby lżej i przyjemniej nam się funkcjonowało.

Często się zdarza, że trafiają do Pani osoby wysoko wrażliwe?

Tak, bardzo często. Statystyki pokazują, że osoby wysoko wrażliwe stanowią od 15-30% społeczeństwa.

A w jaki sposób edukować innych o wysokiej wrażliwości?

Tutaj bardzo polecam książki Elaine N. Aron, wszystkie pozycje tej autorki są wyśmienite.

Jak możemy – osoby wysoko wrażliwe i nie tylko – dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień?

Bardzo polecam prace z oddechem, medytacje, relaksację. Ale przede wszystkim poznanie siebie. Jeśli lubisz ciszę i spokój, to po całym dniu w hałasie daj sobie więcej czasu w ciszy. To z jednej strony oczywiste, ale z drugiej wiem, że rzadko o tym myślimy. Warto też popracować, aby przekształcać myśli zagrażają w bardziej racjonalne stwierdzenia.

Bardzo dziękuję za Pani czas J

Komentarze