Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Wywiad z Klaudią z profilu @afektywna.dwubiegunowa

O tym, czym jest depresja, mówi się bardzo często. Ale poza nią istnieje wiele innych chorób psychicznych. W tym choroba afektywna dwubiegunowa. O tym, jak ta choroba się objawia i jak się ją leczy opowiedziała mi Klaudia z profilu @afektywna.dwubiegunowa. Zapraszam!

fot. materiały prasowe

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

ChorobaAfektywna Dwubiegunowa jest chorobą psychiczną. Należy do zaburzeń nastroju – podwyższonego (mania/hipomania) i obniżonego(depresja). W chorobie tej mogą wystąpić także epizody mieszane - trochę manii i trochę depresji w tym samym czasie, przy czym istnieje wysokie ryzyko samobójstwa.

Jak ona się objawia?

ChAD objawia się intensywnymi zmianami nastroju. By stwierdzić hipomanię, wystarczą 4 dni, manię – 7 dni, a depresję – 2 tygodnie. Objawy bardzo dezorganizują życie chorego.

Mania przejawia się w następujących zachowaniach: wydawanie pieniędzy, zakupoholizm, przelotne związki, euforia, drażliwość, pobudzenie psychoruchowe, brak snu, czasem urojenia, poczucie, że można wszystko, podejmowanie się realizacji coraz nowych planów, wygórowane ego, podwyższona samoocena.

W hipomanii występują te same objawy, co w manii, ale w mniejszym nasileniu.

Przy depresji zauważa się natomiast: myśli samobójcze, niechęć do robienia czegokolwiek, brak siły, bóle psychosomatyczne, płaczliwość, drażliwość, smutek, zaburzenia myślenia, poczucie winy, poczucie bycia ciężarem, zaniedbywanie codziennych obowiązków, problemy z prostymi czynnościami.

Kto diagnozuje ChAD? Do kogo się zwrócić, jeżeli podejrzewamy u siebie tę chorobę?

ChAD może zdiagnozować psychiatra. Jeżeli podejrzewamy tę chorobę, najlepiej udać się najpierw do niego. Lekarz oceni, w jakim stopniu nasze obawy są słuszne i czy są potrzebne leki. W leczeniu choroby dwubiegunowej wspomagająco pomaga psychoterapia, ale najpierw najlepiej jest wybrać się do psychiatry i dowiedzieć się o jego zaleceniach.

Jak wygląda codzienność z ChAD? Jak to jest w Twoim przypadku?

Raz jest lepiej, a raz gorzej. Zależy to od dnia, epizodu chorobowego, sytuacji w moim życiu. Czasami mam dosyć, nie chcę zażywać leków, chodzić na terapię, ale dalej się leczę, bo ktoś mądry mnie uświadamia, że porzucenie leczenia nie jest dobrym pomysłem.

Jak się leczy tę chorobę?

ChAD leczy się głównie lekami. Nie będę wchodziła tutaj w kompetencję psychiatry i mówiła, jakie leki należy stosować i w jakim przypadku. Psychoterapia również bywa bardzo pomocna.

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Jak przebiega taka pierwsza wizyta?

Wizyta u psychiatry wygląda nieco inaczej niż u lekarzy innych specjalizacji. Z reguły psychiatrzy mogą mieć w sobie więcej empatii i wiedzą, jak rozmawiać z pacjentem w kryzysie psychicznym oraz emocjonalnym. Pierwsza wizyta to przede wszystkim wywiad, określenie powodu wizyty, omówienie objawów, ewentualne wypisanie leków, skierowanie do psychologa lub też terapeuty, gdy są wskazania do uczęszczania na psychoterapię.

A jak jest z antydepresantami? Mogą pomóc w leczeniu?

Antydepresanty jak najbardziej mogą pomóc, ale nie wolno przepisywać ich w monoterapii, jak jest w przypadku ChAJ (samej depresji), bo mogą wprowadzić chorego w epizod maniakalny. Stosuje się je w politerapii, np. ze stabilizatorami nastroju, neuroleptykami.

Jak możemy pomóc osobie z ChAD? Możemy w jakiś sposób ją wesprzeć?

Takie osoby potrzebują wsparcia, zrozumienia. Warto też przestrzegać przed odstawianiem leków bez konsultacji z lekarzem. Być, po prostu być z taką osobą niezależnie od epizodu choroby.

Powiedz mi jeszcze o psychotropach. Jest takie przekonanie, że lepiej ich nie brać, bo „zmieniają człowieka w zombie”. Wiemy, że to nieprawda. Jak to jest z tymi psychotropami? Jak one działają? Jak mogą pomóc?

Leki psychotropowe nie zamieniają ludzi w „zombie”, to jest mit. Te leki mogą bardzo pomóc i poprawić jakość życia chorego. Lekarz tak powinien dobrać leki, by człowiek mógł na nich normalnie funkcjonować.

Chcesz coś powiedzieć na koniec?

ChAD to bardzo wyniszczająca choroba, przy której występuje wysokie ryzyko samobójstwa.

Bardzo dziękuję za Twój czas J


Rozmawiała: Agnieszka Szachowska

Komentarze